Ergonomické kancelárske stoličky

Domáca pracovňa

Ako zariadiť domácu pracovňu?
Pracujete z domova alebo len túžite po útočisku, kde nájdete potrebný pokoj pre premýšľanie? Práve vám by sa iste hodila útulná domáce pracovňa. Zaujíma vás, aký nábytok by v súkromnej pracovni nemal chýbať a ako ho správne rozmiestniť? Prečítajte si článok o tom, ako zariadiť veľkú aj malú pracovňu.
Nie je pracovňa ako pracovňa
Kam umiestniť aj ako vybaviť domácu pracovňu záleží predovšetkým na povolaní jej majiteľa. Spisovateľ, architekt, fotograf alebo programátor majú iné nároky na priestor i rozmiestnenie nábytku. Vždy ale platí, že by mala byť pracovňa ľahko prístupná, umiestnená blízko k vstupným dverám a toalete. Vlastný vchod a oddelenie od ostatných miestností sú vhodné predovšetkým v prípade, že v pracovni hodláte prijímať návštevy pracovného charakteru.
Ako veľká by domáca pracovňa mala byť? Veľkosť miestnosti vždy závisí na vašich požiadavkách na úložný priestor a pracovnú prevádzku. Ako staviteľ budete potrebovať špeciálnu rysovaciu dosku, ktorá sa do malej izby zrejme nezmestí. Ak ku svojej práci využívate len notebook pripojený k internetu, nemusíte si s malými rozmermi pracovne robiť starosti.
Bez stola a stoličky sa nezaobídete
Najdôležitejšou súčasťou pracovne sú priestranný stôl a kvalitná kancelárska stolička alebo kreslo. Umiestnenie pracovného stola by malo vychádzať z rozmiestnenia okien a dverí. Denné svetlo nesmie na pracovnej ploche vytvárať nepríjemné tiene. Ak píšete pravou rukou, nechajte ho na stôl dopadať z ľavej strany, u ľavákov je to naopak. Zároveň platí, že by ste mali sedieť čelom ku dverám a ponechať si dostatočný priestor pre manévrovanie s kancelárskou stoličkou.
K pracovnému stolu patrí špeciálna kancelárske stolička alebo kreslo, ktoré spĺňajú nároky na zdravé sedenie. Pozor si dávajte na ergonomicky tvarovanú konštrukciu, pohodlné operadlo pre chrbát a stabilitu stoličky. Tí, ktorí sa musia často presúvať z miesta na miesto, ocenia praktický podvozok s kolieskami. Na kancelárskej stoličke sa neoplatí šetriť.
Stôl a stoličky k vybaveniu pracovne nestačia. Čo ďalšie by vo vašej pracovni nemalo chýbať?
    úložné priestory v podobe pojazdných kontajnerov, políc, odkladacích stolíkov a skriniek
    menšia knižnica na odbornú literatúru
    kvalitné osvetlenie
    ľahko dostupné zásuvky
    doplnky vrátane závesov, kvetín a kancelárskych potrieb
Odpočívajte pri práci!
Nezabudnite, že aj pri práci sa musí odpočívať. Ak vám to rozmery miestnosti dovolia, kúpte si menšiu pohovku, sedacie vrece alebo napríklad hojdacie kreslo, v ktorom si budete môcť vypiť kávu a nabrať sily do ďalšej práce.
 

© 2010 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si webové stránky zdarma!Webnode